Gönderen Konu: Su kuyusu  (Okunma sayısı 12450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
Ynt: Su kuyusu
« Yanıtla #30 : Şubat 05, 2013, 11:19:48 »
  Hayati bey,yasanın tarihi 1960 diyor sizce değişmiş olabilirmi.?
  Hatkobi abey,imbikte damıtmayınca suyun tuzu arınmaz. :D
Yalçın abi  resmi gazatenin linkini veriyorum.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/06/20110607-5.htm

yasa 07 haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş ve

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 16/12/1960 tarihli ve 167 sayılı Yeraltı Suları Hakkında Kanunun 10

uncu ve geçici 2 nci maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

denilmektedir. Yani yasanın çıktığı tarih değil o tarih bu konuda hazırlanan ilk kanunun tarihini kast

ediyor.

Ben DSİ ye müracatta bulundum. Ertelenme ile ilgili haberler basında çıktı ancak o haberler

asparagas haberden başka bişey değil. Şuan için ekonomik durumunuz müsait değilse bile En

azından takdıracağım diye taahhütname vererek zaman kazanabilirsiniz.

Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
  • Yer: Adana Mersin Stuttgart
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: YOK
« Yanıtla #32 : Şubat 08, 2015, 16:22:46 »

Arkadaşlar
 Günümüz teknolojisinde Güneş ve Rüzgar enerjisi sistemleri ile Sulama Aydınlanma Buzdolabı TV çalıştırıp cep telefonu sarj sorunları diye birşey kalmadı.
Önemli olan Türkiye piyasasındaki çoğu sadece yüksek kar için getirilmiş Kalitesiz uzak doğu ürünlerine dikkat etmekte ve sözde bu işi yaptığını iddia eden hiçbir bu teknolojide eğitimi olmayan kişilerin   Eski telefoncu bilgisayarcı led ci vs şimdide enerjici olmuş kişilerin maliyet düşürmek için fişleri kesip alakasız kablolarla yaptıkları bilinçsiz işlere kalitesiz ürünler eklenince ceremesini malesef kullanıcı çekiyor..
Güneş Almanyada Türkiyeden çok daha az bazı bölgelerde 3/1  kadar azdır ama orada fabrikalar çalıştırabiliyoruz.
Öncelik  bu işleri yapan kişinin işinin ehli eğitimli olması diger husus kullanılan ürünlerin kalitesidir.Aksi taktirde yapılan harcama 3-5 ay içinde bozolup çöp oluyor.
Bahsedilen sözde garantilerde  satıcının değil üreticinin garantisiymiş :)  Gider Çinde masraf kurtarırsa hakkını aramak vatandaşa kalıyor satana değil.  :)

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
« Yanıtla #33 : Şubat 08, 2015, 17:30:26 »

Güneş Almanyada Türkiyeden çok daha az bazı bölgelerde 3/1  kadar azdır ama orada fabrikalar çalıştırabiliyoruz.

Sanırım sizin güneş enerjisinden elde edilen elektrik konusunda bilginiz var.
Birkaç sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.
1 ) Almanya da güneş enerjisi paneli kaç para ? Örneğin 245-250 Wp bir güneş paneli fiyatı nedir ? Türkiye de 600-700 Tl arasında fiyatı var.
2 ) Almanya da fabrikalarda güneş panelinden elektrik elde ediliyorsa trifaze ( 3 fazlı) elektrik nasıl elde ediliyor ? 1 KW elektrik Almanya da kaç paraya mal ediliyor ? Türkiye de 1 KW elektriğin maliyeti ( güneş paneli kullanılırsa panel başına ) 2.5 TL civarında.

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
« Yanıtla #34 : Şubat 08, 2015, 17:58:41 »
Volkan bey merhabalar.
Öncelikle Türkiyede yapılan ilk hatayı açıklayım.
Bu sistem kaç paradır.. ?   Birisi size yeri görmeden Fizibilite yapmadan fiyat verebiliyorsa YANLIŞ YERDESİNİZ uzaklaşın tavsiyem.
 Bunu sistemin kurulacağı yerden tutunda sistemi taşıyacak konsturiksiyon ve panolardan aralarındaki tesisat mesafelerinden sistemin demeraj yükünün ne olacağı ve ne çalıştıracağından Güneşe direk bağımlımı çalışacak yada bataryaya alınıp gece ve günes buluta girdiğindede sistem çalışmaya devammı edecek duracakmı..  Olası sistem durdu otomasyonla kendi kendine yeniden devreyemi girecek yada illa bir adam başına gelip sistemi resetlemesimi gerekecek ..bunların hepsi kurulum maliyetlerini değiştirecek etmenlerdir.

Trifaze hiç sorun değil eger gerekliyse sistem ona göre hesaplanır kaç KW olacağ demerajları vs ve panel sayısı kullanılacak malzemeyle ve KALİTEYLE gerçek maliteti ozaman hesaplıyabilirsiniz.  Ucuza gelsin diye  10x10  kalasların üzerine panel döşeyenler gördüm bunun polemiğine girmek hiç istemem ama ben öyle bir işi almamda yapmamda zaten.Kısacası Trifazede sistem kurulabilir.Maliyeti monofazeden yüksektir. Piyasada yaygın olarak bulunan panellerden çoğu Etiketleride Hatta markaları ve sözde Etiket değerlerinde yazan üretim volt ve Amper güçleri hayalidir  çogu yazan etiket değerlerinin  3/1 gücünü zor vermektedir  malesef etiketler bile kopyalanıp kalitesiz ürüne kaliteli ürün etiketi bile vurulduğuna rastladım ama kimi nereye şikayet edip hangisiyle uğraşacaksınız. Aynı durum inanın Sarj kontrol sistemleriyle  inverterler içinde geçerli.  Adi inverterleri Sinus diye satıyorlar Cep telefonunuz buzdolabınız TV niz harap olurkimsenin umurunda degil. Ve etiket degerlerindeki güçlere çoğuda ulaşamıyor.

Her işin olduğu gibi bununda bir eğitimi olması gereken teknik ayrıntı ve detayları hesapları fizibilitesi vardır.

Ayrıca sistem büyüdükce aslında daha ucuza gelir toplu alım indirimleri özel anlaşmalar müşteriye yansıtılır.  100 - 500 KW  1 MW gibi büyük santral sistemlerde maliyet sıradan ev arazi işyeri kullanıcılarına göre bu sebeble daha ucuzdur.

Alman malı panel demişsiniz. Almanyada bile Alman malı panel pek tercih edilmez oldu. Ancak AB ülkelerinde kanunlar çalışıyor ve bir kalite standartı var Dünyanın neresinden gelirse gelsin o standartı tutmayan ürünü gemisiyle geri yollarlar bizdede yakalanmış imha edilecek zehirli KANSEROJEN ayakkabılar gemiden kaybolur. vatandaşımıza satar birileri ucuza.

Üzerinde Uzakdoğu imalatı yazan birçok ürün Avrupadada satılır ama kaliteside yerindedir çalışırda. Ülkemizde denetim yeterli değil Uzak doğunun bant artığı ürünler kar hırsıyla zayıf denetimle ülkemize getiriliyor Etiket değerleri sahte yada yazdığının yarısını vermiyor hayali garantiler muhatap yok satıcı derki üretici garantisi var peki bozulunca Çin emi gidip değişeceğiz cevap yok yada satmıyorum der.

Size dostane bir sır vereyim Dünyada ürünler birinci dünya  ikinci dünya ve üçüncü dünya devletleri için farklı üretilirler Dışları aynı görünsede içleri parçalar aynı kalitede değildir .  Bu sebeble bazen aynı ürün bakıyoruz sözde Almanyadan ucuza ülkemizde satılıyor mümkünmü değil elbette ama bir yerlerinden eksiltiyorlar..  Buna cebinizdeki en pahalı telefondan tutunda TV bilgisayar her alette bu sistem uyulanmaktadır.  Firma isim ve ürün detayıyla konuyu derine götürsek sabahlarız bunada gerek yok bir sohbet forumu burası ama kısaca dünya sistemi ve politikasıdır bu teknolojide.

Ülkemizdeki her işteki mantık en ucuz ile bugünü atlatma mantığıdır bu sebeble aynı işe 6 kez para harcadığımız olur.. Ama araba alırken 10 kat parayı Alman malı araçlara hiç düşünmeden ödeyenimizde çoktur. Bilirizki kalitedir o parayı hak eder. malesef bunu diğer teknik konulardada tam uygulayamıyoruz..

Almanlar derki.. Ben ucuz kalitesiz malı alacak kadar zengin değilim. Aynı malı 5 kez alır altıncı kez yine aramak zorunda kalırım iş zamanımdan olurum zaman paradır . Gerekeni 1 kez gerektiği gibi yapar işime bakar gereksiz masraftan kurtulurum ve boşa gidecek iş vaktimden kar eder işimi yapar daha kazançlı çıkarım..

Bu mantıktır avrupa devletlerini yukarıya taşıyan.  Adamlar bizden 3/1 güneşe sahip 25 yıldır güneşi yaygınlaştırıp ATOM santrallerini söküyorlar Rüzgar ve Güneş enerjisi sayesinde Biz ise daha Atom santralini yeni yapmaya uğraşıyoruz.. Melesef gerçek teknolojiden çok gerideyiz.  Bunu ilerde örnekler detaylar belgelerlede fırsat oldukca acıklarım arkadaşlara    Selamlar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #35 : Şubat 08, 2015, 19:08:36 »
Sayın German-Teknik:

Düşünce olarak haklısınız.

Konu başlığı olarak farklı yerdesiniz.

Atasözleri ülke mi değiştiriyor acaba.
Benim bildiğim İngiliz atasözü "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim"

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
« Yanıtla #36 : Şubat 08, 2015, 19:20:41 »
Murat bey merhaba
konu başlığı olarak aslında Forumda teknik bir bölüm bulamadım ve burdaki yazıda arkadaşa biraz detaylı bilgi aktarmak isteyince konu gelişti :-)   İngilizlerle Almanlar herşeyde çekişirler Muzu tersinden açar ingilizler Arabalarının direksiyonu Almanlara inat halen sağdadır.  Bu atasözünü ise 25 Yıldır Alman atasözü olarak duyarız ama aslen ingilizleremi ait almanlara onuda hiç araştırmadıma ama Almanların bu sözü çok kullandıkları ve prensip olarak uyguladıkları gerçektir.    Selamlar.