Gönderen Konu: TKDK - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  (Okunma sayısı 25020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: TKDK - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu
« Yanıtla #75 : Aralık 21, 2014, 09:21:51 »
İlke olarak asıl işlerini gereği gibi yürütmesi için devlet memuru başka işle uğraşamaz, 657 ye bakmak gerekir.

Ama tarımsal üretimde esneklik var.

Ailesinden kalmış bir arazide ürettiği tarımsal üretim yapmasında sakınca olmuyor.

Hatta ÇKS alırken asıl görevi soruluyor.

Emekli olanlara ürettiği malı satarken bazı indirimleri de var.

Destek kredisinde sıkıntı olabilir, genelde öncelik hiç bir geliri olmayandan başlanıyor. 

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #76 : Aralık 21, 2014, 19:39:52 »
TKDK projeleri, iyi ki de Türkiyenin üretmiş olduğu projeler değiller. Onlar AB tarafından standartları belirlewnmiş projeler. Bu nedenle  formatları değiştirilemiyor. orada ne  isteniyorsa tam olarak o isteniyor. Rehberde istenen neyse o. ya da yasaklanan neyse o.

Bizde maalesef, bence, diyerek mevzuatı kendi fikrince yorumlayanlar var. 10 sene önce başıma geldiği için biliyorum. SGK ile aramızda bir pürüz çıkmış benim emeklilik günümü kesmişlerdi. bir yazı ile bunun hangi kanunun hangi maddesine göre kesildiğini bilgi edinme kanununa göre sorunca, hatalarını düzelterek yazı ile cevap vermek zorunda kalmışlardı.

kanunlar, şahısları devlete karşı korumak için yapılır. kanunla özgürlükler değil yasaklar belirlenir. Birşey mevzuatında suç olarak belirlenmemişse suç değildir.

Gelelim TKDK ipard projelerine. memurlar başvuramaz diye bir maddeleri yoktur. başka bir işle uğraşanlar başvuramaz diye de bir madde yoktur. önemli olan işletmenizi proje kapsamında kırsal bir alanda kurmanızdır.

Hatta bir arkadaşın dediği gibi İPARD projeleri asla fakirler için değildir. minimum başvuru proje tutarı 10 bin euro olan bir programdan bahsediyoruz.

Türkiyede en büyük teşvikleri fakirler ya da garibanlar almaz. alamaz.

En büyük teşvikleri her zaman en büyük firmalar alır. IPARD kapsamında 1 yılda bütün türkiyede hibe verilen paranın toplamı, 2014 te sadece medya patronu olan bir kişinin silinen vergi borcunun %30 u bile değil.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Akhisar
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #77 : Temmuz 07, 2015, 16:01:46 »
Osman bey bu destekleri parası olanların parasına para katmak için kullanıldığını söylemişsiniz ve haklısınız. Fakat parası olmayanlar içinde uygundur bu gibi hibeler. Sadece halkımız bu tür şeylere korkarak yaklaştığı için faydalanamıyorlar. TKDK ile bağlantılı olan bankalara gayet net "Eğer projeniz onaylanırsa bizde düşük faizli kredi vermeye hazırız"dediler. Akhisar'dan da bu yönde destek alan ve çok zengin olmayan kişinin Çiftlik projesini yaptım ve onaylandı. Kişinin söylediği "köyümüzde hiçkimse bu gibi şeylere sıcak bakmıyor araştırmıyor ve merak etmiyor ben araştırdım ve yapmak istedim" dedi ve haklıda. Ama önemli olunması gereken konu seçeceğiniz danışmanınızdır.