Gönderen Konu: güvenilir balmumu  (Okunma sayısı 19976 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı volkan can

• Boş Petek
  • Yer: zonguldak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 950
Ynt: güvenilir balmumu
« Yanıtla #75 : Nisan 03, 2014, 18:30:17 »
ıyı günler ustalar peki bu organık petek dediklerine ne kadar güvenebılırız yada dogrumudur

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #76 : Nisan 04, 2014, 02:33:27 »
Organik...

Kimin malı bilmiyorum, markasını firmasını bilmiyorum.

Bana gelip organik mum var diyen bir kişiye, hangi üreticiden hangi tarihlerde alındı, ilaç kalıntısından ari olduğuna dair bir belge var mı ? Benim alacağım mumda bir sorun çıkması durumunda bana tazminat ödemenizi kabul eden bir sözleşme imzalarmısınız diye sordum.

Bir daha hiç gelmedi yanıma....
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #77 : Nisan 04, 2014, 11:20:21 »
Petek işi çok su götürür arkadaşlar. Yağda eriyen arı ilaçları varken ve bu ilaçlar petek içine nufüz edip, bir daha da neredeyse hiç çıkamazken. Sürekli aynı petekler aynı döngüde alınıp verilirken, biraz zor. En kesin çözüm kişinin kendi peteğini kendisinin üretmesi olabilir. o da yağda eriyen arı ilaçlarını hiç kullanmayacak. (naftalin kullanan kalmamıştır zaten). Her yıl sisteme temiz petek sokacak. eskilerini imha edecek. Ya da elindeki eskileri satacak, temiz mumları tutacak. bir işletmede bile en az 4-5 yılda sağlanacak bir döngü. Şu an Türkiyedeki tüm mum üreten firmalardan numune alsınlar, istisnasız hepsinden kalıntı çıkar. Belki organik arıcılık yapanlardan petek alıp üreten firma varsa istisna. Hastalık konusundan büyük firmalarda sorun olmaz, onlar gerekli ısıtma işlemlerini uyguluyorlar.

Konvansiyonel ilaçların kullanımını engellemek mümkün mü? kesinlikle hayır. Petekte kalıntıyı engellemek mümkün mü? Kesinlikle hayır. (Dışarıdan alınan ham petek için söylüyorum). Burada en masum kalan parafin olur kanaatindeyim.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #78 : Mayıs 25, 2018, 13:33:45 »
bu yazıyı baştan sona kadar okudum,okudum,okudum belki biri yazarda anlayıveriririm bir ham peteğe parafin yada naftalin karışıp karışmadığını nasıl anlayabiliriz diye,ama bulamadım..

Çevrimiçi Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 32 kovan
« Yanıtla #79 : Mayıs 25, 2018, 15:21:03 »
bu yazıyı baştan sona kadar okudum,okudum,okudum belki biri yazarda anlayıveriririm bir ham peteğe parafin yada naftalin karışıp karışmadığını nasıl anlayabiliriz diye,ama bulamadım..

İsmail öncelikle sayfayı tamamını okumadım.

Mart ayında M.gla petek aldım. Parafin ve naftalin kokmuyordu.  Arılarda çok güzel kabarttı.

Mayıs başı P.az.r petekten 2 kg aldım. Çok fena kokuyor ve yakından göz yakıyordu. Hala kovanlarda kabarmamış petek vardır. Ben almayacaktım dukkanci fark yok dedi. İtimat ettik.

Salı günü tekrar 2 kg M.gla petek aldım. Dün cercevelere taktım. Hiç koku falan yoktu. Göz yanmıyordu.

Her zaman marka.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #80 : Mayıs 25, 2018, 15:53:53 »
İsmail öncelikle sayfayı tamamını okumadım.

Mart ayında M.gla petek aldım. Parafin ve naftalin kokmuyordu.  Arılarda çok güzel kabarttı.

Mayıs başı P.az.r petekten 2 kg aldım. Çok fena kokuyor ve yakından göz yakıyordu. Hala kovanlarda kabarmamış petek vardır. Ben almayacaktım dukkanci fark yok dedi. İtimat ettik.

Salı günü tekrar 2 kg M.gla petek aldım. Dün cercevelere taktım. Hiç koku falan yoktu. Göz yanmıyordu.

Her zaman marka.

benimde yıllardır kullandığım marka muğla petek ama son bir sohbette şüphe söz konusu alınca hatay birlikten aldım,kutuda 90 tl fark var,tekrar muğla peteğe devam ettim,yıllardı piyasada kendini kanıtlamış bir marka ama söylentiler olunca insan şüpheleniyor işte,ama kafamdaki soru işareti birlikten aldığım petekle arasında bayağı fark olmasıydı,hatay birlektekinin kokusu güzeldi,ama nokta nokta beyaz renkte sporlar vardı,kırılgan ve kalındı öerçeveye takmak zor,muğladakinin kokusuda çok güzel ama kırlgan değil ve tertemiz görünüyordu,hava şartlarında denerken sıcaklıklar aynıydı..kafam karışık,ben ucuzdan yana değilim yeterki kaliteden emin oluyum.. nasıl anlıaycaz parafin olmadığını yahuu..

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #81 : Mayıs 25, 2018, 16:22:03 »
İstisnasız her petekte az yada çok parafin vardır. Çünkü hile yapılan petekler eskiyince eritilip cevrime giriyor. Böylece dürüst firmaların peteklerinede parafin karışıyor. Ancak dalak mumlarını biriktirip kendi mumuzu dokturursek temizliğinden   emin oluruz.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #82 : Mayıs 25, 2018, 18:56:00 »
İstisnasız her petekte az yada çok parafin vardır. Çünkü hile yapılan petekler eskiyince eritilip cevrime giriyor. Böylece dürüst firmaların peteklerinede parafin karışıyor. Ancak dalak mumlarını biriktirip kendi mumuzu dokturursek temizliğinden   emin oluruz.

evet ruhi kesinlikle katılıyorum, demin hatay arıcılar birliği başkanımızla görüştüm,senin açıklamalırına benzer sözler söyledi,yahu neden birliğimizin balı hemen kırılgan dedim,çıtalara takarken zorlanıyorum dedim,bizim petekler soğuk havada elini kaldırıp bırakırsan hemen dağılır ve bu peteğin doğal olduğunu gösterir dedi,ama gerçektende arılar bu tür petekleri daha iştahlı kabartıyor..

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
« Yanıtla #83 : Mayıs 25, 2018, 19:53:01 »
Sıcak döküm Petek kırılgan olur fakat istahla kabartilir

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #84 : Mayıs 25, 2018, 21:03:11 »
Sıcak döküm ya da soğuk çekim olması peteğin kalitesi ile ilgili değildir.
Kırılıp kırılmaması kaliyeyi belirlemez.
Sıcak döküm petek sıkıştırılmadığı için daha kalın ve gevrektir. Arılar daha kolay kabartır.
Soğuk çekim petekler üretilirken petek levhaları kalıplar arasında baskı işle sıkıştırılarak kalıplanır. Döküm değildir. Bu nedenle yapısı daha sağlam ama daha esnektir. Sıkıştırıldığı için çok incedir ve lastik gibi olduğundan arılar daha zor kabartırlar. Soğuk çekim petekleri kabartırken arılar daha fazla balmumu salgılaması gerekir. bu nedenle nispetek yavaş kabartılır.
Soğuk çekimde kiloda daha fazla adet olur ben bu yüzden tercih ediyorum.
Bu sene yaklaşık 500 petek kabarttım. sıcak döküm alsaydım 1 kutu fazladan alacaktım.
Kaliteyi etkileyen unsur parafin ilavesi ya da yoğun ilaç kalıntısıdır. Bir de kalıpların kalitesi hücre ölçüleri de var ama onlar genelde çok sorun olmaz.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Murat İlhan

• Ana Arı
  • Yer: Karacabey, Bandırma
  • Murat İLHAN
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 100
« Yanıtla #85 : Mayıs 25, 2018, 21:04:58 »
Mum basma kg ücreti 5,5 TL mi?
Ben eritilmiş mumu verip kg başına 6₺ ödeyip ham petek aldım. Bursa'da ünlü bir firmadan.
İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
« Yanıtla #86 : Mayıs 25, 2018, 21:10:58 »
Ben eritilmiş mumu verip kg başına 6₺ ödeyip ham petek aldım. Bursa'da ünlü bir firmadan.

Bizde de 6₺

Çevrimdışı mesutalsan

• İşçi Arı
  • Yer: Karacabey\BURSA
  • tüm arıcı dostlarına selamlar
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 50
« Yanıtla #87 : Haziran 28, 2018, 20:29:55 »
     bense karacabey de balıkesir deki firmaya 3.5 tl işletme parasına. Bire bir petek aldım klavuz petek. Fatih çakar
Hayatta ya tozu dumana katarsın yada tozu dumanı yutarsın...                                                                                         Yeniyenice köyü\ BANDIRMA

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #88 : Haziran 28, 2018, 20:56:16 »

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #89 : Haziran 28, 2018, 23:29:25 »
3 liraya 5 liraya tamah etmeyin.

Bal mumunu nasıl işliyor onu araştırın.

Yüksek sıcaklıkta ve basınç altında eritme kazanı var mı onu araştırın.

Yavru çürüklüğü bulaşmanın bir yoluda bu ucuz aldım sanılan hazır petekler.