Gönderen Konu: İzmir Balçova civarında arıya gönül verenler...  (Okunma sayısı 9361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Caner Büyükçoban

• Ana Arı
  • Yer: Balçova/İzmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 34+39+5 aktif ana kutusu
  • Rakım: 0-100
Ynt: İzmir Balçova civarında arıya gönül verenler...
« Yanıtla #30 : Nisan 02, 2013, 02:55:22 »
Sayın büyükçokban,

Bu kovan koyma işini çok mu büyütüyorsunuz gözünüzde acaba? Eğer çevrenizde kenarından yol geçen bir ağaçlık,orman varsa bence sorunsuz bir yer bulursunuz. Önemli olan kimsenin yerinizi farketmemesi.Tabi aracınız varsa... Araç yoksa çok zor...

Önceki mesajlarda, yanına gittiğiniz bir arıcının sizinle pek ilgilenmediğiniz belirtmiştiniz. Halil abi güzel yazmış zaten. Ben de benzer şeyleri yaşadığım için, size tavsiyem şu olacak: Herhangi bir arıcıyı ziyaret ettiğinizde, sadece sohbet maksatlı ziyaret edin. Genelde misafirperver idi benim tanıştıklarım. Tanıştıktan bir süre sonra, ticaret yapıp yapmamayı düşünürsünüz. Arılarınızı arılığına alması çok ileri bir seviye. Yanlış anlamayın ama, kardeş olup arılıkları farklı yerlerde olan çok insan vardır, eminim. Bu çok doğal. Her işte bu böyle zaten.

Arıcılarla tanışmanın çok faydaları var. Çevreyi tanırsınız. Yıllardır arıcı yapan insanlarda ne tecrübeler var. Sohbetleri harika, forum gibi :) Ayrıca ticaret de yapabilirsiniz, genelde arıcılar buna çok açık. Bir yandan arı alıp, diğer taraftan satıyorlar :) Ama hiç arıcı bulamazsanız, arıcılığa başlamak için illa da bir arıcıyla tanışmaya ihtiyacınız olmayabilir. Forum yeterli olabilir...
Sn Reşit Şahin

Önerilerinizi değerlendireceğim. Ben bu başlığı sizin yukarıda saymış olduğunuz adımları biraz olsun hızlandırabilmek adına açtım. Ancak bir hanfendi dışında henüz başlığa yakın çevreden yazan olmadı. Belki inanmazsınız ama bizim burada aralarında 200-300 metre olan ve sabit arıcılık yapan kişiler bile birbirilerini tanımıyorlar ve bunun için de bir çaba göstermiyorlar.
Hangi taşın altına bakacağını bilmiyorsan eğer, aradığını bulamazsın...

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #31 : Nisan 02, 2013, 09:04:28 »
  sayın büyük çoban biraz sabredin sizin bölgede arıcılık kursu açılınca çok arıcı arkadaşınız  olur, arıcılık kursu açan bir öğretmen arkadaşımın arıları urla tarafındaydı  şikayetler  yüzünden arılarını  o bölgeden kaldırmak zorunda kaldı kendisine  ulaşınca  size bilgi geçmeye çalışırım.
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

• Ana Arı
« Yanıtla #32 : Nisan 02, 2013, 09:44:29 »
  sayın büyük çoban biraz sabredin sizin bölgede arıcılık kursu açılınca çok arıcı arkadaşınız  olur, arıcılık kursu açan bir öğretmen arkadaşımın arıları urla tarafındaydı  şikayetler  yüzünden arılarını  o bölgeden kaldırmak zorunda kaldı kendisine  ulaşınca  size bilgi geçmeye çalışırım.

Teşekkür eder minnettar kalırım size...

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #33 : Nisan 02, 2013, 13:04:57 »
    Sn. Büyükçoban arkadaşa ulaştım şu an buca'da kurs veriyormuş kursu bitmek üzere imiş, yeni kurs bu ayın 15'inde tekrar başlıyacakmış ( telefonu..0505-651 48 60 ferit) temasa geçip detay alabilirsiniz.
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

• Ana Arı
« Yanıtla #34 : Nisan 02, 2013, 20:46:16 »
    Sn. Büyükçoban arkadaşa ulaştım şu an buca'da kurs veriyormuş kursu bitmek üzere imiş, yeni kurs bu ayın 15'inde tekrar başlıyacakmış ( telefonu..0505-651 48 60 ferit) temasa geçip detay alabilirsiniz.

Çok hızlı dönüşünüz için ayrıca teşekkürler...

• Ana Arı
« Yanıtla #35 : Nisan 03, 2013, 15:19:49 »
Ferit bey ile görüştüm. Kendisinin arılığı ve evi bornova taraflarındaymış. Benim bulunduğum tarafta tanıdığı olmadığını söyledi malesef. Yine de ilgiliz için tekrar teşekkür ederim. Balçova civarında yer arayışına şimdilik devam...

Çevrimdışı berk13

• Boş Petek
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 3
« Yanıtla #36 : Nisan 03, 2013, 19:29:54 »
Merhaba,, ben de İzmir'de ikâmet etmekteyim,, Gaziemir'de açılan arıcılık kursunu tamamladım fakat birşey öğrendiğimi söyleyemem kursta bunun yanında kursta edindiğim arkadaşlardan birine işi öğrenelim derken paralarımı kaptırdım!!Siz de para alışverişi yaparken dikkatli olunuz kimseye güven olmuyor bu zamanda maalesef!
berk

• Ana Arı
« Yanıtla #37 : Nisan 03, 2013, 22:09:30 »
Merhaba,, ben de İzmir'de ikâmet etmekteyim,, Gaziemir'de açılan arıcılık kursunu tamamladım fakat birşey öğrendiğimi söyleyemem kursta bunun yanında kursta edindiğim arkadaşlardan birine işi öğrenelim derken paralarımı kaptırdım!!Siz de para alışverişi yaparken dikkatli olunuz kimseye güven olmuyor bu zamanda maalesef!

Gerçekten durumunuza üzüldüm. Bu tip durumlara çok sinirleniyorum aynı zamanda. Kurstan çok daha fazla teorik ve pratik bilgi bu forumda mevcut gördüğüm kadarıyla.

Özellikle Halil beyin yazdığı koloni yönetimi ve birkaç konuyu inceleme fırsatı buldum şimdiye kadar. Kendisi derya deniz...Diğer forumdaki üstadlar da öyledir sanırım. Yavaş yavaş hepsinin değerli tecrübelerini hazmetmeye çalışmak lazım.Tanışmak isterseniz yukarıda telefon numaramı yazmıştım.

Bir de eğer kurucu üstadlar tarafından uygun görülürse size bunu yapan kişileri ve yaptıklarını detaylarıyla ve isimleriyle burada yazınız ki bu kişiler bir daha bunu yapmak istediklerinde kolaylıkla aynı fırsatçılığı(karşıdakinin zaaflarından yararlanarak) yapamasınlar...

• Ana Arı
« Yanıtla #38 : Nisan 05, 2013, 21:28:02 »
Sn berk13,

Sanırım mesajımı okumadınız. Lütfen bu kişileri buradan teşhir ediniz ki arıya gerçek gönül verenler üzülmesinler...

• Ana Arı
« Yanıtla #39 : Nisan 13, 2013, 23:02:59 »
Ferit bey ile görüştüm. Kendisinin arılığı ve evi bornova taraflarındaymış. Benim bulunduğum tarafta tanıdığı olmadığını söyledi malesef. Yine de ilgiliz için tekrar teşekkür ederim. Balçova civarında yer arayışına şimdilik devam...
Herkese selamlar,

Macera yarın başlıyor. Halil bey ve diğer büyüklerimin sözünü dinledim. Öğütleri doğrultusunda yılmadan arayışlara devam ettim. Sonunda bu işin pratiğinde bana yardımcı olabilecek bir arıcı buldum sanıyorum. Kendisinin 60 civarı kovanı var. Yarından itibaren çıraklık ve gözlem başlıyorum. Daha sonrasında da kendi kolonilerim olur inşallah...Haydi hayırlısı...

Ha unutmadan bugün pratikleri öğreneceğim arılıktaydım. Kovanlara bal akımı olduğunu farkeden hocam bak mis gibi bal kokusu geliyor dedi. Kovana kokuyu alabilmek için iyice yaklaşan ben ilk selamı aldım arılar tarafından...

Dudaktan öptüler beni...Demek ki aşkımız büyük olacak :)  (Maskesiz yaklaşırsan olacağı budur)

• Ana Arı
« Yanıtla #40 : Nisan 14, 2013, 20:55:25 »
Bugün yaklaşık 44 kovanın bakımlarını yaptık hocamla beraber...Notlarımızı aldık tek tek. Dün akşam hocam rulamid-va ilaçlama yaptı. 3 gün sonra beraber tekrarlayacağız. Yarın zayıf kovanlara şerbetleme ve birleştirme işleri var arılıkta vakit bulabilirsem yardıma gidicem. Bu kadar çok kovana beraber bakım yapmak güzel bir deneyim oldu birlikte...

Çevrimdışı Uğur KIRAN

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ZONGULDAK
    • Bir yalnýz arýcý...
« Yanıtla #41 : Aralık 30, 2017, 20:51:44 »
İzmir içi genelde sorunlu yer açsından, izmir dışında yakın çevreler daha mantıklı. Orman çok nasıl olsa...
Arıcılık mı? Bence yapılabilecek şeylerin en güzeli...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #42 : Aralık 30, 2017, 21:49:16 »
Sayın Uğur KIRAN:

Yeniden hoş geldiniz.