Gönderen Konu: 16 günde ana arı çıkar diye biliyoruz ama bizim analar 21 günde çıktı!!!!  (Okunma sayısı 13552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 533
Sezer Bey,
Buradaki olayda, kovanda anaarı yok. Dolayısıyla anamemelerinin varlığı oğula neden olamaz.

Anaarı olgunlaşınca anamemesini içerden kendisi keser;
ortamı uygun bulmazsa çıkmaz; öter...
Bu durumu da arıcı, kolayca gözlemleyebilir.

Buradaki nasıl bölme, bölme de değil, bölmelermiş ki, kovanların hiçbirinde anaarıların hiçbirinin çıkışı için uygun ortam oluşmamış?
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
Ana arının geç doğumuyla ilgili bu şekilde bende  karşılaştım ,forumda da konusu olmuştu heralde. Burda değilse Beyazkovan'dadır dedim bulamadım. Çok ilginç ama   bu şekilde geç doğumla karşılaştım. Yumurta 4 günde çatlar derken bir haftalık yumurta gördüm larvaya dönüşen.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Asil

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Âdem’in Âdemliği; akıl, hayâ ve ilim iledir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 17
Sezer Bey yazdıklarınız okuyorum.Benim yşadığım olayı sizinde yaşamış olmanız beni biraz rahatlattı

yalnız burada sizin söylemiş olduğunuz memelerden ana sesi geldiği şeklinde, ben mi yanlış anladım

bilemiyorum yanlışsam düzeltin. Kapalı meme olarak bazı bölmelerde 1 adet bazı bölmelerde 2 adet

bırakıldı 10 adet bölme yapılan arıda 6 adeti bu şekilde geç çıktı bir hafta sonra ayın 14 ünde yapılan

7 adet bölme arının  anaları 14 ile 15 gün arasında çıktı sorun 7 nisan bölünen arıların 5 gün nasıl geç

çıktığı ben mantık yürütmeğe çalısıyorum sebebi ne olabilir?

Hayvanlar iyi arkadaşlardır - hiç soru sormazlar, hiç eleştiride bulunmazlar.Peki bizler onlara karşı nasıl arkadaşız?..

Çevrimdışı Sezer Kaya

• Pupa
  • Yer: Amasya Merzifon
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
Cahit Bey beni yanlış anlamayın amacım kimseye muhalefet olmak değil sadece bir şeyler

öğrenmeye çalışıyorum.. Bir yerde bir yanlışınız var oğul olayının gerçekleşmesi için içeride illa

ana arı olması gerekmez...

Bunu da yine tecrübelerime dayanarak söylüyorum..

Yaklaşık 2 veya 3 sene önce idi. Bir nedenden dolayı kafkas f1 ine 2. ilaveyi atamayacaktım.

İlave atmayınca da sıkışık olmasından dolayı oğula gitmesinden korktum..

Bu nedenle bu kovanın ilavesindeki tüm çıtaları yanına koyduğum boş kovana koydum.

Aradan bir kaç gün geçtikten sonra bu yeni oluşturduğum kovanda asıl ana dolaşıyordu diğeri anasız

kalmış idi. Onu da kontrol ettiğimde içerisinde 15- 20 civarı meme gördüğümü hatırlıyorum..

Hiç birine dokunmadan bıraktım ve nihayetinde nur topu gibi kafkas melezi oğullarımız oldu..

Acemilikle başta koktuğumuz olay başımıza geldi..

Asil beyin son yazdığı iletiye bakaraktan 1 meme koyduklarının olması gereken günde 2 ve üzeri

koyduklarının daha geç çıktığını düşünüyorum..

Veya da daha önce aynı konu başlığı altında bir abimizin de söylediği gibi daha geç fark ettiğini

düşünüyorum.

Evet doğrudur Asil bey 16 günü dolduran analar büyük bir ihtimalle memeden çıkamayınca ötmeye

başlarlar.. Ve şunu da söylemek gerekir ki ; ana arı 21 günde değil mutlaka 16 günde olgunlaşır ama

memeden 16 günden az olmamak kaydı ile ne zaman  çıkar bilinmez... Bunu işçi arılar bilir.. Tabi yine

şuraya dikkat çekmek istiyorum; bölmelerde eğer tek meme var ise ana arı mutlaka gerektiği gün

çıkar.. Ama 2 ve üzeri memede ise ana arıların ne zaman çıkacağını biz değil işçi arılar bilir..

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
İşçi arılar sayı saymasını bilemedikleri için çıkması gerekli zamanı anaarı kendisi biliyor,eğer kapalı olduğu mumu içeriden kesmekte zorlanıyor ise içeriden işçilerine seslenerek kendisine yardım edilmesini ister. ??? :D
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Sezer Kaya

• Pupa
İşçi arılar sayı saymasını bilmiyor da ana arı nasıl biliyor... Arı sütü ile çok besleniyor ondan mı acaba... 

;D

Ben orada ana arının ne zaman çıkacağını işçi arılar bilir derken işçi arıların ana arının çıkmasına müsade

edip etmeme olayının üzerinde durdum...

Anlaşılan arıları oğul verme sürecinde hiç takip etmemişsiniz..

İçeride ana arının o garip sesleri çıkarmasının sebebi yardım istemesi mi acaba ???

Çevrimdışı Asil

• Günlük Yumurta
  • *
Sezer Bey yazdılarınız gerçekten çok ilgi çekici,işçi arıların davranışları

Memedeki Ana Arıının davranışları,  kısaca bu konu üzerinde konusulacak

hemen kestirilip atılacak bir konu gibi gözükmemekte

Ama şöyle diyebilirmiyiz acaba,Ana Arı 16 günde olgunlaşır ve çıkabilir.

İstisnai durumlarda ana arının çıkışı(işçi arı davranışları,Havaların soğuk gitmesi

yeterli beslenememe.vb..)gecikebilir ve süre uzayabilir...

Hayvanlar iyi arkadaşlardır - hiç soru sormazlar, hiç eleştiride bulunmazlar.Peki bizler onlara karşı nasıl arkadaşız?..

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Kuluçkanın cinsiyetlere göre tamamlanma süreleri ortalama süreler.

Çok iyi şartlar ve sıcak hava koşullarında 1 gün erken çıkabildiği gibi, yetersiz beslenme, kovan içi olumsuzluklar ve kötü hava şartlarında bir kaç günlük gecikmeler olabiliyor.

Arıcılıkla ilgili bütün bilgiler verilerin ortalamalarına dayanarak oluşturuluyor.

Yere, zamana, mevsime, ırklara, o hangi hava durumuna göre istisnalar olur.

Anası olmayan bir kovanda fazla meme bırakıldığı zaman oğul çıkar mı?

Eski ve yeni bazı arıcılık kitaplarına bakılırsa çıkmaz.

Fakat, pratikte tam tersi çoğunlukla yaşanıyor.

Eğer kovan çok farklı yaşlarda meme yapmışsa, ilk çıkan ana diğerlerini bozduğu için oğul çıkma sorunu olmuyor.

Fakat aynı yaşta çok sayıda meme yapmışsa ve kısa aralıklarla çok sayıda ana arı çıkmışsa, her biri bir avuç arıyı alıp gidiyor.

Tecrübeyle sabittir :)

Çevrimdışı Sezer Kaya

• Pupa
Murat hocam bu konuyla ilgili bir şeyler söylemeniz beni gerçekten mutlu etti..

Arıcılık kitaplarını pek bilmem ben bu arıcılık gen tr ve kendi tecrübelerimi bilirim.

O nedenle söylediklerimi ya burada duymuşumdur yada yaşamışımdır..

Ama hiç bir zaman duyduklarımı mantık süzgecinden geçirmeden veya tecrübe ile sabitlemeden

kabullenmedim..

Sizinde dediğiniz gibi içeride ana arı yokken oğul verme

olayına şahit oldum... Üstelik ana arılar memelerde ötüyorlardı...

Ve bu olaya bir kez değil defalarca şahit oldum.. Tam tersine içeride bir çok meme varken birinin çıkıp

diğerlerini imha ettiğini tamda çıkması gereken günde çıktığını da gördüm...

Tecrübe ile sabittir..

Asil Bey ben diyorum ki ana arı 16 günde olgunlaşır ister memeden çıksın ister çıkmasın...

Ama bazı durumlarda 16 gün dolmasına rağmen işçi arılar ana arıyı bırakmazlar bu durumun

oluşabilmesi için Murat hocamın da dediği gibi kolonide aynı yaş gurubundan bir ana arı adayı daha

olmalıdır.. Ana memeleri olgunlaşmış ve çıkmaya hazırdır.. Dikkatle bakmaya gerek yok memeye

bakıldığında kenarının aralıklı olduğu ve ana arının öttüğü gözlenebilir...

Bir müddet işçi arılardan uzak tutarsanız kendiliğinden çıkar... Veya da kolonideki fazla

memeyi tek vaziyette başka bir koloniye verirseniz yine çıkar... Burada durum aynı kolonide

birden fazla aynı yaş gurubu ana arı adayı olmasından kaynaklanır.. Tabii işin içinde

bir de ırk faktörü var... Bu faktörün girmediği bir bölüm yok gerçi...

Şuraya da dikkat çekmek istiyorum yeteri kadar beslenememe ve havaların soğuk gitmesi ana

arının çıkmasına bir günden fazla etki edebileceğini sanmıyorum... Etse etse 1 gün eder bunu da

Murat Hocam zaten söylemiş...

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1043
Bölmeler günlük yumurtadan yapıldığı için 16 gün hesabı yapıldı bölme yaptıktan 5 gün sonra kapalı

olan memeler temizlendi açık memeler bırakıldı 7 sinde bölünen koloni bu hesapla en geç 23 ünde

çıkması gerekir diye düşünüyordum.İnanın pazar günü bu memeler tutmamış,içi boş temizleyeyim

diye düşünüp meme uclarını kopardığımda biranda anaları görünce gerçekten çok şaşırdım.Ben yeteri

kadar ısınamadığını düşünüyorum.

Asil bey; bölmeleri günlük yumurtadan yaptığınızı yazmışsınız.
Neden beşinci gün kapanmalar oldu?
Erken bölmelerden çıkan analar çokta sağlıklı gelişmiyorlar, mütesnalar hariç.
Arıcı aynı yıl bal almak amacıyla, Nisan başında bölme yapıyor, sonuç pekte verimli olmuyor.
Dediğim konuya sıçak bölgeler dahil değil.
Rakımı 700 den yukarı olan bölgelerdeki bölmeler 20, 25 Nisanı bulmalı.
Analarda, Mayısın onundan sonrada çiftleşme uçuşuna çıkmalı, sağlıklı olaçaksa.
Erkek arılarda en azından üçüncü haftasını doldurmalı, iki haftalıklarda sonuç pek verimli olmuyor.
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

Çevrimdışı Asil

• Günlük Yumurta
  • *
Hasan Bey ,günlük yumurtalı ve kapalı gözlü vede ballı şeklinde bölme yaptıklarımızın bazı kapalı

gözlü çıtalarda larvalar da mevcuttu.Bu yüzden genel bir kapalı göz meme kontrolü yapıldı Kapanmış

bölmelerdeki memeler temizlendi.

Çevrimdışı Nebi

• Ana Arı
  • Yer: Azerbaycan.Xızı
  • Mesleyim-Baş Mühasebe
  • Kovan Sayısı: 25 kovan arı +10 ana arı kutusu(arılı)
  • Rakım: 900
Ben ilk kezdir duydum ana 21 gune cikarmis.Belkide gunleri iyi sayamamislar.
Ne güzelmiş arıcılık.

Çevrimdışı Asil

• Günlük Yumurta
  • *
Ben ilk kezdir duydum ana 21 gune cikarmis.Belkide gunleri iyi sayamamislar.

Nebivs Bey ,konuyu iyi okuyunca

Anlayacağınızı umuyorum.Murat Beyin yorumları konuyu özetliyor.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
Sezer Bey,
Buradaki olayda, kovanda anaarı yok. Dolayısıyla anamemelerinin varlığı oğula neden olamaz.

Anaarı olgunlaşınca anamemesini içerden kendisi keser;
ortamı uygun bulmazsa çıkmaz; öter...
Bu durumu da arıcı, kolayca gözlemleyebilir.

Buradaki nasıl bölme, bölme de değil, bölmelermiş ki, kovanların hiçbirinde anaarıların hiçbirinin çıkışı için uygun ortam oluşmamış?

Sezer Bey,
Hemen yanıt veremedim ve konuya başka konular da eklendiği için yanlış anlaşılmayı engellemek amacıyla yukarıdaki iletimi alıntıladım.

Sanırım ilk iki cümlem yeterince açıklayıcı olamamış:
''Buradaki olayda, kovanda anaarı yok. Dolayısıyla anamemelerinin varlığı oğula neden olamaz.'' derken, ''anasız kovan oğul veremez'' demiş oluyorum, ama ''kovanda anamemeleri varsa, anamemeleri var diye oğul veremez... Çünkü, o anda oğul oluşabilmesi için gereken anaarı yok; dolayısıyla o an için oğul veremez'' demek istemiştim.

Doğaldır ki, anamemelerinin varlığı, kısa bir zaman sonra anaarıların var olacağına işarettir. Bu da kısa bir zaman sonra kovandan oğul, belki de oğulların çıkabileceğini gösterir.

Sevgiler, Selamlar.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
13 nisanda böldüğüm beş adet bölmeden iki adedine hazır ana vermiştim sorun çıkmadı
diğer üç kovandan bir tanesinin ana arısı tam zamanında çıktı ancak diğer iki adedi 29 nisanda çıkması gerekiyordu
Fakat 1 mayıs itibariyle 18. gün oldu. iki kovanda bulunan memeler gösterişli  görünüyorlar.
21 günde ana çıkar mı olur mu derken 18. günü gördük hala memelerden çıkan yok.