Gönderen Konu: Polen nasıl yenir? Kimler polen yiyemez?  (Okunma sayısı 25266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir Sıtkı Gürler

• Ana Arı
  • Yer: ANKARA
    • Milliyet Blog
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10/2
Ynt: Polen nasıl yenir? Kimler polen yiyemez?
« Yanıtla #75 : Temmuz 11, 2014, 09:26:35 »
3 yıl öncesine kadar bahar alerjisinden şikayetçi biri olarak, bu tür şikayeti olan arkadaşlara,  bıldırcın yumurtası kürünü önerebilirim.  Yumurta, bal ve süte karşı alerjiniz yoksa bu kürü uygulayabilirsiniz : 

Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz. Bir kaşık balla karıştırıyorsunuz. Çalkalıyorsunuz. Bir bardak süte tamamlıyorsunuz.  Süt oda sıcaklığında veya buzdolabından çıkarıldıktan 10 dakika sonra içilecek. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapıyorsunuz. Ardından, ayda 5-10 adet bıldırcın yumurtası içmeye devam ediyorsunuz. En az üç ay.

Her yıl mart başında yaptığım bu kürün benim bahar alerjime çok faydası oldu. Şikayetlerim büyük ölçüde azaldı. Şimdi artık alerjim yok diyebileceğim seviyede. Haziran başından bu yana her sabah 1 tatlı kaşığı arı poleni de yemeye başladım ve bir şikayetim de yok.  ;)

http://blog.milliyet.com.tr/Blogger.aspx?UyeNo=289026

" Her şeyin başlangıcı küçüktür. " (Cicero)
" Herkes yanlış yapar, ancak ahmaklar yanlışlarında direnirler. " (Cicero)
“ Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz. ” (Uğur Mumcu)

Çevrimdışı denizakvaryumu

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA-Ayaş
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1023
« Yanıtla #76 : Şubat 02, 2015, 17:10:51 »
  Bu başlıkta ve ya başka bir başlık altında polen tüketimi ve saklanması konusunu da güncelleyerek bir bilgi arşivi oluştursak nasıl olur? Çünkü polenin hep kuru pazarlandığını görüyoruz.Ancak kuru polen zerreciklerinin besin öğelerinin tam açığa çıkarılamadığı bilgisi tüketicilerde soru işareti doğuruyor.

Benim de merak ettiğim konu...
Kuru polenle (ölü polen)- yaş polenin (dondurulmuş polen) karşılaştırmalı bir değer tablosu var mı?
Hakan

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #77 : Şubat 02, 2015, 20:26:22 »
Kuru polenle (ölü polen)-

Bu tanımlama uygun mu?

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #78 : Şubat 02, 2015, 20:37:12 »
Benim poleni tuketis seklim: bir gun onceden poleni sute koyup bekletiyorum, yumsuyor sonra blender dan gecirince parcalar incecik oluyor, sonra icerim.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Erol Kızılaslan

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir-Sındırgı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 216
« Yanıtla #79 : Şubat 02, 2015, 21:10:53 »
Arkadaşlar çevremdeki isteyenlere YAŞ polen satıyorum. destekleyicidir.
22.   Aç iken alınan polen, vücuttaki fazla karbonhidrat, glikoz ve yağları yakarak şişman bünyeyi zayıflatır.
23.   Yemekten yarım saat önce alınan polen, alınan gıdalardan tam faydalanmayı sağlar ve kilo aldırır.

NOT :Polen alerjisi olanlara tavsiye etmiyorum.

bu iki maddede aynı durumda farklı iki sonuç mu yazıyor ben mi anlayamamışım
Olmuyorsa zorlama, Ya hayallerin kırılır ya kalbin.. Unutmuş gibi yap.. Çünkü güzel şeyler, hiç beklemediğinde gerçekleşir.. // Mevlana"

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #80 : Şubat 02, 2015, 21:18:53 »
Ikisini birlikte degerlendirince yemekten once alirken ac olmaman gerekli )

iddiali bir soylem gibi geldi bana .
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
  • Yer: Antalya
  • Kovan Sayısı: 3-5
  • Rakım: 1
« Yanıtla #81 : Mart 09, 2015, 19:03:03 »
Bende polen yüzünden ürtiker(Kurdeşen) oldum maalesef. Her sabah kalkar kalkmaz 1 su bardağı 2 çay kaşığı polen tükeriyordum. 2 hafta sonra terlediğimde sanki vücuduma yüzlerce iğne batıyor gibi olmaya başladı. İlk başta önemsemedim ama artınca doktora gittim. Ürtiker dedi, nedeni alerjik olabilir dedi ve alerji hapı verdi. Poleni bıraktım şimdi azaldı rahatsızlığım... Birde doktordan alerji testi istedim bakalım sonuç ne olacak? Ama Allah düşmanımın başına vermesin bu rahatsızlığı, özellikle kovanlara bakarken bir tutuyor, soyunamıyorsunuz arı var ve kaşınamıyorsunuz. Koşarak eve gidip soyunuyorsunuz maalesef?

O yüzden özellikle polen tüketirken miktarını doğru ayarlamak lazım... Ulan kocaman adamım 1 yemek kaşığı bana ne eder? Demeyin sakın... Polen ciddi anlamda çok kuvvetli bir besin. Ben 90 kg'yum 2 çay kaşığı beni bu hale getirdi...
05333071554

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #82 : Mart 09, 2015, 20:20:35 »
  Emre bey, demek ki dozunu baştan ayarlıyamamışsınız sizde ihtiyaç fazlası oluşmuş. ;D   Haydi geçmiş olsun.!!
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #83 : Mart 09, 2015, 20:36:50 »
Bu tanımlama uygun mu?

Değil , polenin kurutulması bünyesinde bulunan 39-40 C de Kaba Nem olarak tabir edilen nemin güneş yada fırın-etüv kullanılarak uçurulması , bünyesindeki nem in % 7-10 arasına indirilmesi ,42 C geçerse polen yapısı içindeki öz sularda uçmaya başlıyor , bu sıcaklık ne kadar artarsa ölü polen diyebileceğimiz durum oluşuyor. polenin nemi alınmaz ise hemen küflenme başlıyor. nem oran hem havadaki neme hemde polenin toplandığı bitkiye göre azalıp çoğalıyor. Taze günlük polen yemek elbette en doğrusu. selamlar.

Çevrimdışı Sait Tırpan

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #84 : Mart 09, 2015, 21:22:57 »
22.   Aç iken alınan polen, vücuttaki fazla karbonhidrat, glikoz ve yağları yakarak şişman bünyeyi zayıflatır.
23.   Yemekten yarım saat önce alınan polen, alınan gıdalardan tam faydalanmayı sağlar ve kilo aldırır.

Arkadaşlar bu iki maddeyi açıklayayım.
 22 . madde: Genellikle günde 3 öğün yemek yiyoruz. En az yediğimiz öğünde sadece polen alıyoruz. Polen aldıktan yarım saat sonra açlık hissimiz kaybolur. Sanki o öğün tam bir yemek yemiş gibi hissederiz. Alınan polen vücuttaki fazla yağları ve glikozu yakmaya başlıyor. Bu uygulamayı ben kendi üzerimde denedim. 84 kg dan 76 kg a çok sağlıklı bir şekilde indim. Bu süreçte baş ağrısı, halsizlik veya başka bir olumsuzluk hissetmedim. Zaten herhangi bir olumsuzluk hissetseydim uygulamadan vazgeçerdim. 23 maddeden oluşan polenin faydaları bilgisini internetten bir çok siteden de bulabilirsiniz. Bu maddelerin yanlış olduklarını sanmıyorum.

23 madde: bu uygulama bilinen bir uygulama. Bu uygulamayı yapan arkadaşlarım kilo almaya başladılar. 
Bu madde daha çok kilo alamayan çocuklar ve gençler için faydalı olacağını sanıyorum.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
  • Yer: Antalya
  • Kovan Sayısı: 3-5
  • Rakım: 1
« Yanıtla #85 : Mart 10, 2015, 00:56:49 »
  Emre bey, demek ki dozunu baştan ayarlıyamamışsınız sizde ihtiyaç fazlası oluşmuş. ;D   Haydi geçmiş olsun.!!

Teşekkür ederim. İnternette iki çay kaşığı alınması gerektiği yazıyordu... Bende ona istinaden o şekilde tüketim yapıyordum. Maalesef artık polen yiyemiyorum... halbuki çokta seviyorum. Polen ile başladığım günler daha farklı hissediyordum...
05333071554

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #86 : Mart 10, 2015, 10:04:41 »
Arı ürünleri bazı kişilerde alerji yaratabilir, buna balda dahil kestane , meşe balı zink balı , bağzı karadeniz balları , orman gülü balı , ilk yenildiğinde çok az yenilmeli çay kaşığının ucuyla  , herhangi bir kaşıntı , bulanma , vs durumlarda alerji var demektir. polen de  alerji yapar , propolis sizi hastanelik edebilir , hasta olupta şifa için propolis yiyenler mutlaka doktoruna danışmalı, özellikle düzenli ilaç kullananlar propolis almadan önce bunu doktoruna sorsunlar. polen başladığında ben avuç içiyle atıyorum ağzıma toplarken , alerjisi olan bir kişide böyle bir hareket hoş olmayan sonuçlar yaratabilir. az ile başlanmalı ,selamlar.

Çevrimdışı mkaraahmetoğlu

• Larva
  • **
  • Yer: Yalova
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 10
« Yanıtla #87 : Mayıs 11, 2015, 14:16:37 »
Bu başlığı okuyunca şunları düşündüm.Polen farklı bitkilerin çiçek tozlarından oluşuyor. Alerjisi olan kişilerin bir veya daha fazla ayrı ayrı çiçeklerin tozlarından alerjisi olabilir. A çiçeğinin tozuna alerjisi vardır da B çiçeğinin tozuna alerjisi yoktur kişinin. Bu durumda, Polene alerjim var diyerek genelleme yapmak ne kadar doğru? Falanca bitkinin tozuna alerjim var diyebilir o da alerji testi ile tespit edilebilir, fakat kullandığınız poleni içinde hangi çiçeklerin tozu olduğunu nasıl bilebilirsiniz. Bu durumda şu sonucu çıkarıyorum, kullanılacak arı poleni ilk başta az kullanarak kendinde test etme yaklaşımı oldukça mantıklı. Bunu her polen grubunda ayrı ayrı yapmak lazım demek ki. Zira Hastanelerde yapılan alerji testleri de belli başlı bitkileri içeriyor 15, bilemedin 20 bitkiye karşı test yapılıyor. Halbuki tabiatta onlarca, yüzlerce, binlerce bitki var.

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #88 : Haziran 14, 2016, 17:52:23 »
Polen nasil yenmeli öğrenmek için 6 sayfayı tamamen okudum ama bir sonuca vardim desem yalan olur.

Polenden maksimum verim almak için nasil yeneceğine dair bilimsel bir verisi olan arkadaşlardan bilgi?

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #89 : Haziran 14, 2016, 20:11:15 »
Balla birlikte karıştır ye 1 çay kaşığı bal 1çay kaşığı polen
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.