Gönderen Konu: Sabit arıcılık Yapmak istiyorum  (Okunma sayısı 4616 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serhan korsal

• Boş Petek
  • Yer: Osmaniye
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Sabit arıcılık Yapmak istiyorum
« : Mayıs 07, 2013, 17:48:08 »
herkese merhaba .

Osmaniye merkezde ikamet etmekteyim .

Şehir dışında 10 dönüm kadar zeytinliğimiz var burada arıcılık yapmak istiyorum .

Arıları gezdirmek gibi bir lüksüm yok ama en iyi ihtimalle yaz döneminde yaylaya çıkarabilirim .

Bu şekilde bir sabit arıcılık ne kadar verimli olur bilginizi almak istiyorum.

Teşekkür ederim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Sabit arıcılık Yapmak istiyorum
« Yanıtla #1 : Mayıs 07, 2013, 17:57:28 »
Sayın serhan korsal:

Düşünceniz güzel.

Sıcak bölgelerde yaz aylarında arıcılık daha zor olduğundan, yaylaya çıkarmanız mantıklı.

Ama bu yaptığınıza sabit arıcılık denilmiyor çünkü arıları gezdirmiş oluyorsunuz.

Çevrimdışı serhan korsal

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Mayıs 07, 2013, 18:42:47 »
Teşekkür ederim Murat abi.
Haklısınız bu sabit arıcılık olmuyor .
Biraz eksik anlattım galiba  :)

benim bu durumu sabit arıcılık gibi hissetmemin sebebi .
arılarla gezmek yerine arıları kendimle gezdirdiğimden.

arıları genel olarak tutmak istediğim yer 120 rakımlarımlarında yerler . zeytin portakal çam nar ağaçları erik kayısı dönemlik otsu çiçekler mevcut. bunların çiçeklerinin bittiği dönemlerde yaklaşık 1500 rakımlarda yaylalığımızda . şehir merkezine 25km uzaklıkta . Yaylada genel olarak şeftali çilek kiraz erik böğürtlen çam yabani gül var ve herkes amatör olarak sebzecilik yapıyor  . bu şekilde bir bitki örtücü var. ve bu çiçeklenmeler başlıyor .  bildiğim kadarıyla 5-6 aylık flora var.
ve
Bu flora arılar için yeterli olur mu?  Ne kadar verimli olur ?

Teşkkür ederim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Mayıs 07, 2013, 18:49:30 »
Arıcılık yapmak için uygun bir ortam.

Bir çok arıcının hayalini süslediği arıcılk denilebilir.

Kışın ılıman bölgede arıları geliştirmek. yazında bal için yükseklere çıkmak.

Çevrimdışı Fatih Rıfkı Arı

• Pupa
  • Yer: Konya
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 1076
« Yanıtla #4 : Mayıs 07, 2013, 21:51:44 »
Merhaba Serhan, aramıza hoşgeldin.  Osmaniyede  arıcılık yaparsın ama  mutlak yaylaya çıkarman lazım.  cebel, zorkunun  şenliktepenin aşağısındaki bölge  çok uygun. başarılar dilerim.

Çevrimdışı serhan korsal

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Mayıs 07, 2013, 22:38:13 »
Teşekkür ederim  Fatih abi 

bahsettiğim yaylalık tam da zorkun yaylasının altında mitisin yaylası var gürütüden trafikten uzak buralarda arıcılık yapan kimse de yok. Bahsettiğim yeri bilen tecrübeli birisinden bunu duymak beni daha da cesaretlendirdi . :)

Tekrar teşekkür ederim .:)

Çevrimdışı Müslüm Öncel

• İşçi Arı
  • Yer: Şanlıurfa
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 550
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2013, 22:50:39 »
Serhan bey osmaniye arıcılık için çok uygun bir yer arkadaşlarım var orada arıcılık yapıyorlar. onlarda yazın maraş tarafına gidiyorlar. ben şanlıurfada sabit arıcıyım yazın çok zorlanıyoruz. onun dışında kovan kaldır indir derdi yok.

Çevrimdışı ahmettolga

• Boş Petek
  • Yer: osmaniye
  • Kovan Sayısı: 6+2
  • Rakım: 100
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2013, 23:33:19 »
serhan kardeşim bende osmaniyedeyim arılığım sabit yazın zorkun mükemmel olur ben çıkarmıyorum buna rağmen iyi

Çevrimdışı FETTAH

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: osmaniye
  • Kovan Sayısı: 6
« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2013, 09:57:03 »
Vallahi arkadaşlar ben de DÜZİÇİ'nde bir kaç kovan arım var. Yazın büyük sıkıntı bizim buralarda arıyı çalıştırmak. sıcak, nektar yetersizliği, polen sıkıntısı.... Tamam bildiğim arıcılar var balda alıyorlar! Ama nasıl bal ... bol bol şerbet verirsen oluyor. Ben de istiyorum ki temiz olsun az olsun maalesef olmuyor. Arılar aç kalıyor. Pekala bırakmak var mı? sonuna kadar devam. onların çalışmaları bana bütün yorgunluğumu unutturuyor. İnşallah bu sezon bizleri mahçup etmezler.

Çevrimdışı serhan korsal

• Boş Petek
« Yanıtla #9 : Mayıs 10, 2013, 16:30:45 »
herkese teşekkür ederim

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #10 : Haziran 12, 2013, 21:38:41 »
arkadaşlar ben İmamoğlu nda sabit arıcılık yapıp şerbet vermeden 3 kovandan gayet güzel bal alanlara şahitim ayrıca  benimde kovanım İmamoğlu nda sabit çalışıyor gelişimi şimdi fena değil inşallah yaz sonunda da böyle düşünürüm

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #11 : Haziran 12, 2013, 22:02:12 »

Bana biri sabit arıcılık yap dese Arnavut köyde yapardım,Meyve çiçekleri,püren,kekik ,nane,üç gül,akasya,söğüt,mısır , ıhlamur,meşe,, ve ayçiçeği hepsi bir arada,hepsinin bir arada olduğu arının çalışma mesafelerinde olduğu yer ,ancak buralarda bile en az bir kaç katlı ballıklı arıyla çalışmak randıman verir.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 02, 2018, 23:01:07 »

Bana biri sabit arıcılık yap dese Arnavut köyde yapardım,Meyve çiçekleri,püren,kekik ,nane,üç gül,akasya,söğüt,mısır , ıhlamur,meşe,, ve ayçiçeği hepsi bir arada,hepsinin bir arada olduğu arının çalışma mesafelerinde olduğu yer ,ancak buralarda bile en az bir kaç katlı ballıklı arıyla çalışmak randıman verir.

en az 3, iyi havalarda 4 kat. çeşit coksa polen surekli gelir yavruya gider ilkbaharda, hazira temmuz agustos 3 ay bal akimi olur.2-3 katli  full arili kovanlar hem yer bali hem biriktir, hava en az 3 gun pespese yada surekli bir ay yagmurlu kapali bulutlu olmadigi surece iyi bal verir. bu sistemle kovani zirt pirt acmazsaniz 7 kat bal verir iyi bir sezonda, ilkbaarda şurubu hic kesmezseniz. eylulde 6 kat bal alip (120 kg) 1 kat da ariya birakabilir yada 100 kg alip eylulde tekrar 2 ye bolebilirsiniz ariyi. eylulde bolerseniz ariyi, aclik stresi olmamasi ve kişlik stok yapmasi icin 10 litre+ sonra 5 litre ve devami yeteri kadar surekli serbet vermeli aralik-ocaga kadar hava iyi gittikce de yiyecegi kadar kek vetmeli. ariyi sarica arisina kestirmezseniz super sabit arilir kurarsiniz. ilkbaharda gelen poleni alirsaniz bu sistem kovan duzeni 1 ay geriye gider yumurtlamayi kesme riski var, surupu keserseniz ilkbaharda yavru atimi olur, kovan 1 ay geriye gider gene. yani poleni alirsan kovandan, yumurtlrsam  bakacak ari yok diye yumurtlamaz ana ari az yumurtlar, şurup vermezsen stoktaki bali yer açliga düşer kovan, bal yok diye yavru sokumu ve erkek ari atimi olur kovandan. kovanda erkek ari varsa şuruba ve devam et nektar akimina kadar. en çok şurubu tarlaci arilar yer. polen ve kek yemezler, bakici arilar yesin de ari sutu yapsinlar diye. bala çalişacaksan tabi. bu yerlerde ari sutudaha karlidir. polen cok olan yerde.