Gönderen Konu: Körük Kullanımı ve Yakılması  (Okunma sayısı 16019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abadile

• Ziyaretçi
Körük Kullanımı ve Yakılması
« : Eylül 13, 2009, 09:58:42 »
Körük kullanılması arıcılıkta önemli  uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğuk duman sıcak duman tartışmaları var. Kullanılacak yakıtın türünün önemi var.Kolay  körük yakma yada dakikalarca uğraşma konusu var. İstedim ki körük  konusunda birikimlerimizi de paylaşarak karşılıklı fayda sağlayalım.
İlk soru siz körüğü en kolay nasıl yakarsınız? Körük yakmak için Kullandığınız malzemede seçici davranır mısınız?

Çevrimdışı oğul55

• Larva
  • **
  • Yer: samsun
Ynt: Körük Kullanımı ve Yakılması
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2009, 11:19:47 »
Hayırlı ramazanlar, ben daha bu işin "A"sında biri olarak burdaki arıcılara çok sordum çünkü işin ucunda acı çekmek var ; ya arılar acemiyi tanıyor fırsat bu fırsat deyip sokuyorlar yada bu işin bi püf noktası var çünkü nette izlediğim arıcı abilerimiz maskesiz,eldivensiz kovana bakıyorlar arı  birşeycikler yapmıyor.Neyse buradaki arıcılar genel olarak somak denilen kuru mısır koçanını tavsiye ediyorlar körükte yakmak için ortak kanaat arıyı en iyi sakinleştirwen oymuş; ikinci sırada daçürümüş tahta parçası geliyor; evet sizdeğerli ustalarımızın yararlanmak da çok güzel olur. Saygılar 
Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.

Çevrimdışı kozlu

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2009, 00:38:29 »
Ben körükde ilk zamanlar, kolay bulunması ve kullanımı kolay olduğundan oluklu mukavva kullanıyordum, bir ara bir dostum vasıtası ile kuru ağaç mantarı kullandım fakat ne yazıkki teminetmekde güçlük çektiğimden kullanamıyorum, temin edebilenlera tavsiye ederim, şuanda kuru çam talaşı kullanıyorum ve gayet menunum, sakınca olup olmaığını bilmiyorum, çam talaşı uygularken ateşin altta kalmasının daha iyi olduğunu düşünüyorum duman alttan çıkarken talaşdan süzülerek çıktığından nispeten soğuk oluyor, tabi talaş bitmeden üstüneü tamamlamak gerekiyor.

Çevrimdışı U ğ u r

• Larva
  • **
  • Yer: Gaziantep
  • Testide ne varsa dışına o sızar.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2009, 21:36:40 »
 Bende yumurta kolisinin kartonunu bazende sunta kullanıyorum.
 Muhsin Doğaroğlu hocanın kitabında mukavva kullanmasını tavsiye ediyordu
Girdim ilim meclisine eyledim ilmi talep
Meğer ilim geriymiş illa edep illa edep.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #4 : Eylül 14, 2009, 22:11:25 »
Körükte yakıt olarak arılara kötü etki etmeyecek ve bal doğal gıda olduğundan balda kalıntı bırakmayacak yakıt olmalı.

Kağıt ve karton kullanır duruma gelinceye kadar değişik kimyasallardan geçer, bu kimyasalların kötü etkisi olmayacağını düşünemiyorum.

Sunta gibi ağaçtan yapılmış birleştirme malzemeside arılar için ve bal için uygun olduğunu düşünmüyorum.

Ağaç talaşı doğal olduğundan sakıncası yok ama yarım yanma olduğundan çam talaşı uygun değil çünkü çam talaşınla çalışırken içindeki reçineden dolayı körükten katran damlar, bu damlama kovan üzerine olursa çıkmayan siyah bir leke bırakır.

Ağaç mantarı iyidir aynı zamanda kovandaki bazı asalaklarla savaşta kullanılır.

En uygun kullanılan malzeme söğüt ağacı çürüğü veya diğer adı kav olan yakıt hem uzun süre yanar tutuşması kolay.

Bölgelere göre kuru mısır koçanı veya kuru ayçiçeği kafası kullanılır.

Körükte kullanılan yakıt kolay bulunan, kalıntı bırakmayan, ucuz olan, kolay tutuşan, uzun süre yanan malzeme olmalı.

Çevrimdışı HALİT YAŞAR GÜNDOĞDU

• Boş Petek
  • Yer: KONYA karatay
    • marzalli
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2009, 18:48:28 »
dostlar bende yeni arıcıyım iki yıllık bana usta arıcılar kurutulmuş hayvan dışkısı yanı kemre de deniliyor  bilmiyorum sakıncalımı yoksa devam ediyimmi saygılarımla

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #6 : Eylül 24, 2009, 19:26:28 »
Kötü koku bırakması ve bakteriyel durumlar sebebiyle kesinlikle tavsiye edilmiyor.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı HALİT YAŞAR GÜNDOĞDU

• Boş Petek
  • Yer: KONYA karatay
    • marzalli
« Yanıtla #7 : Eylül 24, 2009, 19:51:57 »
uyarılarınıza teşekkür ederim kesinlikle kullanmıyacağım

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #8 : Eylül 24, 2009, 20:15:57 »
planya tezgahından çıkmış çırasız çam ağacı talaşı gayet uygundur. hemen her marangozdan temin edilebilir. kurum yapıyor ancak arada bir temizlenirse zarar vermez. talaşın boyu çok uzun olursa çok çabuk yanar geçer, elde parçalamak gerekir. çok kısa olursa kolay söner ve sizi en acil zamanda yolda bırakır. bu açıdan 2-5 cm boyutlarında olanlar ve çok kalın olmayanlar oldukça kullanışlıdır. tek dezavantajı ise 5-10 dakikada takviye yapmanız ve yanınızda küçük bir toz torbası gezdirmeniz gerekir.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 24, 2009, 20:50:55 »

Hiç bir şey aramaya gerek yok iyi kurumuş mısır koçanından başka...
bu konuda daha önce yine bir paylaşımda bulunmuştuk.

Ama birde sizin için aklımızda kalanları sıralayalım.

Körük kullanımında yakılarak elde edilecek CO (carbonmonoksit) gazının en iyi oluşmasını sağlayan, kurumuş küçük parçaralara ayırılmış mısır koçanıdır.

Talaş kullanımı yetersiz oksitlenme durumunda sönmeye neden olur. Bu da çalışma esnasında dumana (carbon monoksit) ihtiyacınız olduğunda sizi zor durumda bırakabilir.  Sonuçta zaman kaybına neden olabilir, yağmacılığa davetiye çıkarabilir.

Çoğu zaman izliyoruz videolarda defarca körük yakıldığını.  ;)

Oysa kurumuş mısır koçanları ile iyice bir defa yakılan körük inanın 2 saat boyunca hiç hava vermeden kendi aldığı hava ile yanmaya duman vermeye devam edebilir.

Kendim yaktığım körüğü biraz yağmalan kovanın altına koyduğumda aradan bir kaç saat sonra komşumun kovanlar yanıyor diye bana geldiğini aslında yanan kovan değil körük olduğunu bilmediği için duruma güldüğümü anlatmak isterim, yine de allah göstermesin.
Sonuç ortada ben bu bilgiyi çok eski bir kitaptan okuyarak demeneme yanılma yöntemiylede onayladığım için bilgi ve ilgilerinize ısrarla sunmak istedim.

Çevrimdışı oğul55

• Larva
  • **
  • Yer: samsun
« Yanıtla #10 : Eylül 25, 2009, 00:03:37 »
evet sayın hocam bu işte yeni olduğum için arıların sokmalarından çok yakındığımdan her yolu deniyorum ,mesela mukavva parçaları iyi duman veriyor ama çabuk yanıp çabuk sönüyor ve kokusu maskenin içinde elbiselere çok fazla siniyor , bahsettiğiniz gibi kemürede aynı uzun süre yanıyor ama çok pis kokuyor , çürümüş tahta parçaları hemen yanıyor ama arada körüklemezseniz hemen sönüyor diğer ikisine göre arıyı daha iyi sakinleştiriyor ama en iyisi somak da denilen kuru mısır koçanı hem iyi ve uzun süre duman veriyor hem kolay yanıyor hemde arıyı mükemmel sakinleştiriyor nerden anlıyorum sakinleştirdiğini derseniz onu kullandığımda diğerlerine  göre daha az arı sokuyor bazen hiç sokmuyor tecrübeyle sabit yani, birde bi arıcı koçanları iyice parçalarsan ortası iyi yanar ve varroa yada iyi gelir dedi nekadar doğru bilemiyorum ..
Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #11 : Eylül 25, 2009, 16:36:48 »
Alıntı
Kendim yaktığım körüğü biraz yağmalan kovanın altına koyduğumda aradan bir kaç saat sonra komşumun kovanlar yanıyor diye bana geldiğini aslında yanan kovan değil körük olduğunu bilmediği için duruma güldüğümü anlatmak isterim, yine de allah göstermesin.

Sayın rahip adam yağmalanan kovanın altında yanan körük bilerek mi bırakılıyor, eğer öyleyse nasıl bir yarar görüyorsunuz.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #12 : Eylül 25, 2009, 20:08:03 »
Yağmacı arılara yağmalamaları gereken koloniyi işaretlemek için kullanılır diye düşünüyoruz.

Yağmacı arılar dumanı da çok iyi takip ederler...

halilbilen2@hotmail.com

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Eylül 25, 2009, 22:46:20 »
 >:( Dikkatinizi çeken nokta açıklamaya değer. ancak bunun bana göre bilimsel açıklaması mantıklı olamaz o halde niye yapıyorsunuz. cevap kural gereği
 Ancak yararlı olabileceğini düşünerek yapılmış bir uygulama.
 Destek noktamızda şurası; yağmalanan kovanın etrafında diğer kovanın arıları normal durumun .... katı daha fazla zayıf nokta arar ve kovan giriş kapısına baskı oluşturur.
Peki dumanı sevmeyen arılar böyle birşeye uzun süreli taruzda bulunabilir mi?
 Arka kapıdan buradan girilir şeklinde bir boşluk yada açıklık yoksa, cevabımız hayır!
Sonuçta bu olay izinsiz göstericillere kullanılan biber gazı benzetmesi ile tam olarak ifade ediliyor olmalı. Sanırım işi bu kısma dayandırdığımızda sağlam temele oturmuş olsa gerek.
  Sayın HALİL BİLEN beyin belirtiği gibi, ben burdayım gelin beni yağmalayın şeklinde bir mantığa uygun olsaydı; bunu biraz fazla abartayım, bu yüzyılda arıcılıkta kimse körük kullanmazdı.
O halde ne kullanılırdı?
  Sırta veya yerde taşınabilen, ilave siztemleri ve benzinli motorları olan, örneğin ot biçme makinalarına bir hava tankı konularak hortum sistemi ile her yerde komresörlü hava basıncı ayarlanabilen körükler kullanılırdı. öyle değilmi?  
Bunun da çok dejavantajı olurdu. basitçe aklımıza gelenleri sıralarsak yakıt, extra maliyet, aşırı ses, arıların hırçınlaşması sürekli ana arı kayıpları (ana arı çerçeveden hava ile düşse geri çıkamasa dolayısı ile ana kayıbına sırf arı kaçırma işlemi için) dahası çok. Ancak bu uygulama dumanı işaretlediği ben burdayım beni yağmalayın tekniğine hiçde uyuşmazdı en azından.
 Sahi keşke öyle bir makina buralarda olsa körük derdi yok duman derdi yok talaş yok yok da yok.. elektrikli vakumlu süpürgenin tam tersi bir çalışma sistemi ancak dağda elektriği nederen bulacak, sürekli çalıştırma maliyeti 5 binlirayı bulacak bir projeye kim evet diyebilir ki!  işin bu kısmı çıkmaz sokak.
Video paylaşımında izlemiştik, büyük arıcılık yapan yabancı ülkelerde var zaten...
 O halde Sözün bittiği yer, ben böyle bir şey yaptım bu doğrudur yada yapılabilir Tuzağına kesinlikle düşmeyin.
   Bunun mantıklı bir açıklaması yok yolu uzatmak ve exta zaman kaybından başka.
Ne benzilisi ne elektriklisi, mekanik enerjili elle vakumlu mısır koçanlı bol dumanlı ilkel körüğe DURMAK YOK YOLA DEVAM...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #14 : Eylül 25, 2009, 22:53:54 »
Çok mutlu olmalısınız ki sizin yağmacılar dumandan etkileniyorlar.

halilbilen2@hotmail.com